Utrustning, förnödenheter och dokument
Vad som är bra att ha förberett för hunden: vatten, foder, mediciner, transportutrustning, koppel, filt och viktiga kontakt- och försäkringsuppgifter.
Gratis föreläsning
Hur förbereder du dig och din hund inför strömavbrott, vattenbrist, evakuering eller andra samhällsstörningar?
Ingen föreläsning är inplanerad just nu.
Du kan boka en egen kostnadsfri föreläsning för till exempel din hundklubb eller träningsgrupp. Fysiskt eller digitalt. Helt gratis! Vi har instruktörer i hela landet!
Maila sbs@svenskablastjarnan.se för att boka.
Caroline Ottermalm · Krisberedskapsinstruktör för husdjursägare · Med engagemang i Svenska Blå Stjärnan · Klickerförlaget
Krisberedskap låter lätt som något stort och svårt. Därför skjuter många av oss upp det.
Men små förberedelser idag kan göra stor skillnad i morgon.
Du behöver inte bygga ett lager eller planera för varje tänkbart scenario. Du behöver veta vad just din hund behöver – och var du börjar.
Det här får du med dig
Vad som är bra att ha förberett för hunden: vatten, foder, mediciner, transportutrustning, koppel, filt och viktiga kontakt- och försäkringsuppgifter.
Hur du tänker igenom ansvar, alternativa platser och transport innan något händer. En enkel plan är lättare att följa när det är stressigt.
Hur igenkänning, rutiner och förberedelser kan hjälpa hunden att hantera nya miljöer, ovanliga ljud och människor som själva är oroliga.
Webinaret är för dig som
Du behöver inte

Föreläsare
Caroline är hundinstruktör, beteendeutredare, föreläsare och krisberedskapsinstruktör för husdjursägare. Hon har arbetat professionellt med hundar sedan 2013 och har erfarenhet från hundkurser, beteendeutredningar, utbildning, djurhållning och företagande inom djurbranschen.
Genom sitt engagemang i Svenska Blå Stjärnan kombinerar hon hundintresse med krisberedskap, djurvälfärd och samhällsansvar.

Om Svenska Blå Stjärnan
Svenska Blå Stjärnan är en frivillig försvarsorganisation för djurintresserade. Organisationen utbildar medlemmar i djurhantering, krisberedskap och smittskydd så att de kan hjälpa till när djur drabbas av kriser, smitta eller andra svåra händelser.
Utöver samhällsuppdraget med lantbrukets djur informerar Svenska Blå Stjärnan också djurägare om krisberedskap för sällskapsdjur. Det är den kunskapen Caroline tar med sig in i webinaret.

Efter föreläsningen
Du kan inventera utrustning, förnödenheter och dokument och se vad som behöver kompletteras.
Du vet vilka frågor familjen behöver besvara och hur hunden får en tydlig plats i planen.
Du har bättre kunskap om hur stress kan förebyggas och minskas när vardagen förändras.
Nej. Webinaret är helt kostnadsfritt.
Cirka 60 minuter.
Registrerade deltagare får information om hur inspelningen kan ses efter sändningen.
Ja. Beredskapen anpassas efter den enskilda hundens behov och är inte knuten till en viss ras eller ålder.
Den används för information om webinaret och relaterad uppföljning från Klickerförlaget. Varje mejl innehåller en länk för avanmälan, och adressen säljs aldrig vidare.
Det tar ungefär 60 minuter. Redan samma kväll kan du ta det första konkreta steget.