Grundkurs för spaniel

, , , ,

kr2800 kr

Detta är kursen för dig som vill jaga eller starta på prov med din spaniel och vill lägga en bra grund för det. Under två dagar gör vi lekfulla grundövningar i stadga, uppflog, stopp, apportering och sök.

 

Köps ofta tillsammans med

Apportering till vardag och fest - andra utgåvan

Välkommen på grundkurs för spaniel INOMHUS!

Detta är kursen för dig som vill jaga eller starta på prov med din spaniel och vill lägga en bra grund för det. Under två dagar gör vi lekfulla grundövningar i framför allt stadga, uppflog, stopp, apportering och sök.  

Övningarna anpassas efter vilken nivå du och din hund är på men kursen är en grundkurs. Vi jobbar inte med levande vilt. Du får både individuell träning och jobbar i smågrupper ihop med de andra deltagarna.

I kursen kommer vi att:

  • Lära hundarna att frivilligt tvärnita när något ”flyger upp” framför den (ej levande fågel på denna kurs) genom olika lekfulla övningar som vi gör svårare och svårare.
  • Lära hunden stoppsignalen.
  • Kika noga på apporteringen – vilka delar är din hund bra på och vilka behöver den bli bättre på?
  • Gå igenom söket och prata om hur man startar upp det och kommer vidare för att sedan sätta ihop allt (sök, stöt, stadga, markering/dirigering). Vi testar de allra första övningarna i söket (då går vi ut en stund).
  • Jobba med de olika visselsignalerna som kan behövas i spanieljakten.
  • Stegvis göra övningarna svårare, men alla övningar anpassas efter DIN hunds nivå.
    När kursen är slut kommer du ha en plan för att gå vidare med de olika delarna.

Vi jobbar med ett utpräglat klickertänk. Det innebär att all träning är positiv och lekfull. Vi delar upp alla olika moment i små delar, för att sedan sätta ihop dem när hunden börjar kunna varje del för sig. Vi jobbar med att markera det beteende som du vill ha (till exempel med en klicker) och belöna det. Vår ambition är att hunden aldrig ska känna obehag i tärningen. Träningssättet beskrivs i boken Apportering till vardag och fest samt i boken Valpträning till vardag och fest. Läs gärna mer om träningssättet i böckerna eller på vår blogg så du vet att det passar dig, innan du anmäler till kursen. Du behöver inte ha någon erfarenhet av klickerträning – med nyfikenhet kommer du långt! 🙂

NÄR? 22-23 februari 2025, klockan 10-16 lördag och 9-15 söndag

VAR? Inomhus på Hallå Hund i Hyssna,  40 minuter från Göteborg, 30 från Borås  (exakt vägbeskrivning kommer innan kursstart)
HUR? Max 8 ekipage. Ta med lunch. Din hund behöver  kunna pausa i bilen eller/och i en bur/bakom galler inne i lokalen.
KOSTNAD? 2 800 kronor inkl. moms
BOENDE? Det finns boende att hyra i närheten av kursplatsen, kontakta mig för mer information. Det finns även uppställningsmöjligheter för husbil/husvagn på min gårdsplan. Du bekostar ditt boende själv.

FRÅGOR? mejla (helst) lena@klickerforlaget.se eller ring 070-300 80 99

INSTRUKTÖR:
Lena Gunnarsson har haft spaniel i 15 år. Hon började jaga med sina spaniels för 12 år sedan och skjuter numera även själv över sina hundar när tillfälle ges. Mest är hon hundförare på olika fågeljakter, ibland även något hartramp, och under jaktsäsongen kan det bli mellan 15 -30 jakter. Ibland startar hon även på prov och hon har startat vattenprov, Nybörjaprov B, öppenklass och segrarklass varav två SM och ett unghundsderby. Lena brinner för problemlösning, är känd för att skapa en trygg och kreativ träningsmiljö och möta varje ekipage där de är. HOn är utbildad coach och har arbetat med handledning av individer och grupper i över 20 år.  Lena har skrivit böckerna Apportering till vardag och fest samt Valpträning till vardag och fest ihop med Elsa Blomster. Tillsammans driver de Klickerförlaget där de håller mängder av kurser online och IRL samt ger ut böcker av belöningsbaserade tränare i olika hundsporter. Lena arbetar på heltid med hundar genom Klickerförlaget och all träning är belöningsbaserad. Just nu finns tre jaktcockrar i familjen: Flippa, 6 år, Vide, 2,5 år och Roxan 9 månader. Dessutom har Lena och hennes man labradoren Stomp, 3,5 år.

 

Instruktör

Lena Gunnarsson

Datum

2022-11-19 – 20, 2023-03-18, Väntelista, 2025-02-22

Deltagartyp

Med hund, Observatör utan hund, Reservlista med hund

Plats

Hajom

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Grundkurs för spaniel”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också gillar …

Varukorg
Rulla till toppen
0