Första boken om Ellinor, Ellinors sommar, är en härlig nostalgitripp för dig som läste hästböcker som ung, och en perfekt julklapp till barn i 9-12-årsåldern!
Här kan du beställa första boken om Ellinor: https://klickerforlaget.se/butik/ellinors-sommar/
Språket är vänligt berättande, men också detaljrikt och målande. Ellinors sommar sätter jag gärna i händerna på djurintresserade barn i mellanåldrarna. Här finns förpubertetens tjuriga osäkerhet samt konflikter med kompisar, syskon och föräldrar – även om allt vilar på en trygg och bra grund. Det är också befriande att läsa en bok om hästtjejer, som inte är så renodlat ”hästig”.
Maria Wolff Gripfelt, lektör, BTJ-häftet nr 2 2018
-
Produkter på reaPaket: Ellinors sommar och Ellinor på klubbenDet ursprungliga priset var: 298 kr.172 krDet nuvarande priset är: 172 kr.
-
Ellinor på klubben – ebok118 kr
-
Produkter på reaEllinor på klubbenDet ursprungliga priset var: 149 kr.99 krDet nuvarande priset är: 99 kr.
-
Produkter på reaEllinors sommarDet ursprungliga priset var: 149 kr.99 krDet nuvarande priset är: 99 kr.
-
Ellinors sommar – ebok118 kr